Gazeteler
Dergiler
GazetelerTürkiye, 16 Nisan 1998
Eğitime ‘İletişim’ köprüsü

İnsan kaynakları bakımından dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkemizde hızla gelişen eğitim sektörünün kitle iletişim araçlarıyla ilişkileri için profesyoneller işbaşı yaptı.

Türkiye’nin nüfusu çok genç ve bu yüzden de eğitim, ene önemli sektör konumuna yükseliyor. Ancak Türk eğitim kurumlarının kendilerini kitlelere daha iyi tanıtmaları ya da kitlelerin kaliteli eğitim ve eğitim kurumları konusunda bilinçlenmeleri noktasında büyük aksaklıklar yaşanıyor. Basın ve halkla ilişkiler hizmeti veren şirketler, bu güne kadar her hangi bir sektörel ayrıma gitmeden müşteri pörtföyünü oluşturdu . Es Eğitim ve Danışmalık ise ‘ Eğitim İletişim’ sloganyla sadece eğitim kurumlarına odaklandı.

Eğitim İletişimi
Yıllarca eğitim haberleriyle uğraşan 2 usta gazeteci, basın ve halkla ilişkilerde yeni bir vizyon tanımladılar ve ‘ Eğitim İletişim’ için işi başı yaptılar. Emine Gümüş ve Sibel Kahraman Şen’in birlikte kurdukları Es Eğitim ve Danışmanlık, iyi eğitim kurumlarının kitle iletişim araçlarını kullanarak toplumda en doğru iletişimi gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefliyor. Bu ekibe Vildan Gözcü’de katıldı.

Emine Gümüş, ekibin amacını; “Eğitim kurumlarına yönelik basın ve halkla ilişkiler hizmetleri çok yetersiz kalıyor. Çünkü Eğitim sektörüne hizmet vermek uzmanlık gerektiriyor. Hizmet sunumu, elle tutulur bir ürünün sunumundan her zaman için çok daha zor. Biz eğitim haberciliğinde uzmanız. Herhangi bir eğitim kurumunun ‘eğitim’ konusuyla medyada yer bulmasını mümkün kılmak istiyoruz” şeklinde açıklıyor.

İdealler Önde Olacak
Sibel Kahraman Şen ise “ Müşteri portföyümüzü oluşturuken, hem eğitimin hem de gazeteciliğin etiklerine önem veriyoruz. Eğitim seviyesini beğenmediğimiz bir kurumdan bize çok iyi fiyatlarla teklif gelse de kabil etmiyoruz. Onu ‘olduğundan daha iyi göstermek zorunda kalırız’ diye düşünüyoruz. Ama müşterimiz olmasını istediğimiz. Eğitim kalitesini beğendiğimiz bir eğitim kurumuna da sözleşmemizde hiç yazmayan konularda bile isteyerek yardımcı oluyoruz” diyor.

Es’in eğitim sektörüne dönük ikinci büyük amacı da yayıncılık yoluyla hizmet vermek. Eğitim kurumlarının iç iletişimlerini sağlayan bültenlerin yayınıda üstlenen şirket, eğitimin tamamını kucaklayan bir sektörel yayın düşünüyor. Es’in bir başka hedefi ise Türk eğitim kurumlarını uluslararası arenada tanıtmak. Çünkü Es ekibi; Türkiye’nin Ortadoğu ve Balkanların eğitim üstü olabileceğine inanıyor.

 • ES’in hizmet konuları
 • Medya ilişkileri
 • Kurum içi iletişim
 • Kurumsal imaj çalışması
 • Tören, toplantı, kongre, panel, seminer
 • Pazarlama iletişimi
 • Kurumsal yayıncılık
 • Süreli danışmanlık
 • Paket pogram proje


   
  Akşam, 28 Nisan 1998

  Eğitime danışmanlık desteği


  Eğitim de artık profesyonelleşmeye doğru gidiyor. 8 yıllık zorunlu illöğretime geçilmesiyle birlikte gündemin başına oturan eğitim şirketlerini de oluşturmaya başladı.

  “Eğitim sorumluluktur” , “ Eğitim sıra başıdır” ve “ Eğitim ürün değil, yaşamın kendisidir” sloganıyla yola çıkan iki eski eğitim muhabiri Es Eğitim Danışmanlık şirketi kurdu. Hürriyet gazetesi eski eğitim muhabiri Emine Gümüş ile Milliyet gazetesi eski eğitim muhabiri Sibel Kahraman Şen’in birlikte kurduğu Es Eğitim Danışmanlık Şirketi, özel ve resmi eğitim kurumlarını, hedef kitlesiyle buluşturmayı hedefliyor. Gazetecilikten yakın bir meslek olan halkla ilişkilere geçen Gümüş ve Şen “ Eğitim herkesin bildiğini sandığı bin alan ama, işin içine girildiğinde hiç de öyle olmadığı anlaşılır.Bir boşluk vardı biz bu boşluğu doldurmayı amaçlıyoruz” dediler.
  Milliyet, 7 Aralık 1998 (Eğitim sf)
  ÖSS için rehber CD

  Es Eğitim ve Danışmanlık tarafından Ocak ayında piyasaya çıkacak “ Üniversiteler ‘99” adlı multimedya CD, yeni sınav sistemine göre uygulanacak stratejilerin yanısıra adaylar için gereken tüm bilgileri içeriyor.
  Milliyet, (Eğitim sf) Aralık 1998

  Sınavlara hazırlığın adresi: Rehber CD


  ÜNİVERSİTE adayları, artık yeni sınav sisteminden üniversitelere, meslekler rehberinden yurtlar ve burslara kadar bilmek istedikleri her türlü bilgiye, çağa damgasını vuran bilişim teknolojisiyle hazırlanmış CD-ROM’la ulaşacaklar.

  “ Üniversiteler ’99: Türkiye ve Kıbrıs Üniversiteleri Rehberi” adı altında 2 Mayıs 1999 tarihinde sınava girecek üniversite adaylarına yönelik hazırlanan CD-ROM 1 Ocak 1999’da piyasaya çıkacak. Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlık çalışmaları sürdürülen CD-ROM için, şu anda Türkiye ve Kıbrıs’taki üniversitelerin tamamının standart tanıtım bilgilerinin yanı sıra kurumu daha geniş olarak tanıtmak isteyen sponsor üniversitelerin tanıtan ekranları yapılandırılıyor. Aynı zamanda, ölçme ve değerlendirme uzmanları tarafından üniversite adaylarına veri tabanı oluşturmak üzere, bu sene değişen sisteme göre fakülte ve yüksekokulların puanlarının yeni sisteme göre örtüştürme çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışma sonunda çıkacak bilgiler, yeni sisteme göre puanları belli olduktan sonra tercih yapacak olan üniversite adaylarına fakülte ve yüksekokul seçmede önderlik edecek. Sınava girecek adaylara rehber olması amacıyla hazırlanan Üniversiteler ‘99 CD’siyle ülkemizde her geçen gün hızla artan PC kullanıcısı sayısı göz önünde bulundurularak 300 bin adaya ulaşılması planlanıyor.
  Milliyet, 26 Mart 1999 (25. Sayfa)

  Üniversite Elinizin Altında

  ÖSS için tüm bilgileri içeren “İlk Adım Üniversite’99” CD’si satışa sunuldu


  İletişim çağının olmazsa olmazları arasında yer alan bilgisayar teknolojisi, hayatın her alanında farklı ürünlerle karşımıza çıkıyor. Eğitim sektörü içinde de kendine yer edinen bu ürünlerden birisi de ÖSS’ye yönelik hazırlanan ve içinde her türlü bilginin detaylı olarak yer aldığı sanal dünyanın gözdesi CD’ler.

  Üniversite sınavı için geri sayım başlarken, “İlk Adım Üniversite’99” CD’si piyasaya sürüldü.

  Üniversite adaylarına rehber olması amacıyla hazırlanan CD, Türkiye ile Kıbrıs’taki üniversitelerin tanıtımının yanısıra yeni sınav sisteminden puan hesaplamalarına kadar birçok alanda adaylar için gereken bilgileri içeriyor.

  Adayların bu CD ile sınava hazırlık, sınav tercih ve üniversiteye kayıt dönemine kadar geçecek 6 aylık döneminde her an başvurabilecekleri kaynak olarak hazırlandığı ve yedi bölümden oluştuğu belirtildi.

  Yeni sınav sisteminin yer aldığı bölümde ÖSS ilkeleri, takvimi, soru değerleri gibi noktaların yanısıra YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün ekrandaki aktif görüntüleriyle yeni sınav sistemini anlattığı bölüm yer alıyor.

  Üniversiteler başlığı altında Türkiye ve Kıbrıs’taki üniversitelerin tamamı tanıtılırken, örtüştürme başlığı altında ise adaylara hangi puanla hangi bölümlere girebileceklerini gösteren tablolar bulunuyor.

  Yatay ve dikey geçiş koşullarının açıklandığı bölümün yanısıra, Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel yurtlar ile bursların yer aldığı bölüm ve son on yılın ÖSS sorularından seçilerek hazırlanmış deneme sınavları da bulunuyor.

  “İlk Adım Üniversite’99” CD’si tüm D&R ve bütün YaySat bayileri ve büyük müzik marketlerde 5 milyon 750 bin liradan satılıyor.
  Star, 26 Mart 1999 (5. Sayfa)

  Üniversite Adayına CD


  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm üniversitelerle ilgili bilgilerin yer aldığı, üniversite adaylarına rehber olacak “İlk Adım Üniversite’99” CD’si hazırlandı. CD’nin, üniversite adayları için, sınava hazırlık, sınav tercih ve üniversiteye kayıt dönemine kadar geçecek 6 aylık dönemde başvurabilecekleri önemli bir kaynak olduğu bildirildi.
  Hürriyet, 28 Mart 1999 (Ek-8. Sayfa)

  Üniversiteye adım için CD


  Türkiye ve Kıbrıs’taki tüm üniversitelerin tanıtımının da yer aldığı, üniversite adaylarına rehber olacak “ilk Adım Üniversite’99” adlı CD, üniversitelerle üniversiteli adayları arasında bir köprü kuruyor. Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan CD neler içeriyor? Üniversite adayları yeni sınav sisteminden üniversitelere, yeni puan sisteminbe göre hazırlanmış veri tabanından meslekler rehberine, yurtlar ve burslardan fakülte ve yüksekokulların yatay-dikey geçiş koşullarına kadar ulaşmak istedikleri her türlü bilgiye bu CD sayesinde ulaşabilecekler. Yedi ayrı bölümden oluşan CD’nin 300 bin adaya ulaşması hedefleniyor. Adaylar, bu CD’den sınava hazırlık, sınav tercih ve üniversite kayıt dönemine kadar geçecek altı aylık dönemde her an başvurabilecekleri bir kaynak olarak yararlanabilirler.
  Star, 28 Mart 1999 (29.Sayfa)

  Üniversite Adaylarına CD

  Türkiye ve Kıbrıs’taki tüm üniversitelerin tanıtımı tek bir CD-ROM’da toplandı. “İlk Adım Üniversite’99” CD-ROM’unda yeni sınav ve puan sistemine göre hazırlanmış veri tabanında meslekler rehberi, yurtlar, başarılı öğrencilere verilen burslar, fakülte ve yüksek okullardan yatay ve düşey geçiş şartları yer alıyor.
  Türkiye, 28 Mart 1999

  Üniversiteliye CD-ROM Rehberi


  ES Eğitim Danışmanlık Ltd., üniversiteye hazırlanan ve meslek seçiminde zorlanan gençler için rehber niteliğinde bir CD-ROM hazırladı. “İlk Adım Üniversite’99” adlı CD-ROM’da yeni sınav sistemi, tüm üniversitelerin tanıtımı, giriş puanları ve daha pek çok faydalı bilgi bulunuyor. Ayrıca, Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel yurtlar ile burs veren kuruluşları da bünyesinde bulunduran CD-ROM’dan, üniversitelerarası yatay geçişlerle ilgili bütün teknik ayrıntıları da öğrenmek mümkün.
  Hürriyet, 29 Mart 1999 (24. Sayfa)

  Dershane CD’ye girdi


  ÜNİVERSİTE sınavına hazırlanan öğrencilerin gereksinim duyacakları tüm bilgileri içeren “İlk Adım Üniversite’99” CD’si, adayların kullanımına sunuldu.

  İlk Adım Üniversite 99 CD’sinde, Türkiye’deki tüm üniversiteleri ve KKTC üniversitelerini tanıtan bölümlerin yanısıra bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sınav sistemi de tanıtılıyor.

  ES Eğitim Danışmanlık tarafından 30 kişilik uzman ekibin 7 aylık çalışmasıyla hazırlanan CD’de adaylar, yeni sınav sisteminden, üniversitelerin tanıtımına, yeni puan sistemine göre hazırlanmış veri tabanından, meslekler rehberine, yurtlar ve burslara kadar her bilgiyi bulabilecekler.

  Ayrıca CD’de sponsoru olan ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi gibi 16 üniversite ile ilgili A’dan Z’ye tüm bilgiler bulunabiliyor.

  İlk Adım Üniversite 99 CD’si YAYSAT gazete bayileri, D&R Mağazaları ve kitabevlerinde, 5 milyon 750 bin liraya satılacak.
  Güneş, 29 Mart 1999 (7. Sayfa) CD’li eğitim,

  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm üniversitelerin tanıtımının da yer aldığı, üniversite adaylarına rehber olacak “İlk Adım Üniversite’99” adlı CD, yüksek öğrenim kurumlarımızla genç nesil arasında en önemli bir köprü kurarak, yaşamının en önemli adımlarından birini genç yaşta atmaya hazırlanan üniversite adaylarına yol gösteriyor. Adaylar, bu CD’den, sınava hazırlık, sınav, tercih ve üniversiteye kayıt dönemine kadar geçecek 6 aylık dönemde yararlanabilecekler.
  Milliyet, 29 Mart 1999 (10. Sayfa)

  CD ile 82 okula seyahat,


  Türkiye ve Kıbrıs’taki tüm üniversitelerin tanıtımının yer aldığı “İlk Adım Üniversite’99” adlı CD, üniversite adaylarına rehber olacak. Üniversite adayları Es Danışmanlık tarafından hazırlanan CD ile yeni sınav sisteminden yurtlara kadar pek çok bilgi edinebilecek
  Radikal, 31 Mart 1999 (3.Sayfa)

  Üniversiteye CD’den ilk adım,


  Üniversite sınavlarına hazırlanan adaylara rehberlik etmek amacıyla Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan “İlk Adım Üniversite’99” CD’si piyasaya çıktı. Gençlerin beğenilerine yönelik görsel aksiyonları da içeren CD’de, adayların sınava hazırlık döneminde, tercih aşamasında ve hatta üniversiteye kayıt döneminde gereksinim duyacakları bilgiler yer alıyor.

  Yedi bölüm var
  ‘İlk Adım Üniversite’99” adlı CD, yedi ayrı bölümden oluşuyor: CD’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki toplam 82 üniversitenin tanıtımı, bu yıl ilk kez uygulanacak “tek sınav” sistemiyle ilgili bilgiler, meslekler rehberi, yurtlar ve burs olanakları, yatay-dikey geçiş koşulları, deneme sınavları ve yeni sisteme göre hangi puanla hangi okula girilebileceğine dair hesaplamalar bulunuyor.


  Posta, 31 Mart 1999 (19. Sayfa)

  Üniversiteye CD ile adım adım,

  Üniversite sınavına hazırlanan adaylara rehberlik etmek amacıyla Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan “İlk Adım Üniversite’99” CD’si piyasaya çıktı.

  Görsel aksiyonları da içeren CD’de, adayların sınavı hazırlık döneminde, tercih aşamasında ve hatta üniversiteye kayıt döneminde gereksinim duyacakları tüm bilgiler yeralıyor: Üniversite adaylarına yol gösterici olmayı amaçlayan “İlk Adım Üniversite’99” adlı CD, yedi ayrı bölümden oluşuyor:

  Her şey var

  CD’de Türkiye ve Kıbrıs’taki 82 üniversitenin tanıtımı, bu yıl ilk kez uygulanacak ‘tek sınav’ sistemi ile ilgili bilgiler; meslekler rehberi, yutlar ve burs olanakları, yatay-dikey geçiş koşulları, deneme sınavları ve yeni sisteme göre hangi puanla hangi okula girilebileceğine dair hesaplamalar bulunuyor.
  Akşam, 31 Mart 1999 (12.Sayfa)

  Adaylara sınav kılavuzu,


  Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerle ilgili bilgilerin yer aldığı, üniversite adaylarına rehber olacak “İlk Adım Üniversite’99” CD’si hazırlandı. ES Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Emine Gümüş yaptığı açıklamada “İlk Adım Üniversite 99” CD’sinin, üniversite adaylarının, üniversiteler, yeni sınav sistemi, yurtlar, buslar ve yatay-dikey geçiş koşulları hakkında bilmek istedikleri her türlü bilgileri CD’de bulabileceklerini bildirdi. Gümüş, CD’nin bütün gazete bayilerinde satışa sunulduğunu da kaydetti. Üniversite adaylarının, sınava hazırlık, sınav tercih ve üniversiteye kayıt dönemine kadar geçecek 6 aylık dönemde başvurabilecekleri bir kaynak olduğunu bildiren CD’de, Türkiye ve KKTC’deki tüm üniversitelerin bulunduğu kaydedildi.


  ASABİ, 5 Nisan 1999 (5. Sayfa) Şirket Haberleri,

  Eğitim Danışmanlık tarafından üniversite adaylarına rehber olması için hazırlanan “İlk Adım Üniversite’99” adlı CD’de, Türkiye ve KKTC’deki tüm üniversitelerin tanıtımı yapılıyor.
  Sabah, 6 Nisan 1999 (4. Sayfa)

  Bir CD ile 16 üniversite dolaşın,


  Türkiye ve Kıbrıs’taki tüm üniversitelerin tanıtımının yer aldığı, üniversite adaylarına rehber olacak “İlk Adım Üniversite 99” adlı CD, genç neslin üniversitelerle iletişim kurmasına yardımcı olarak, yol gösteriyor. “İlk Adım Üniversite 99” CD’si yeni sınav sisteminden üniversitelere, yurtlar ve burslardan, fakülte ve yüksekokulların yatay-dikey geçiş koşullarına kadar öğrencilerin bilmek istedikleri her türlü bilgiyi sunuyor. CD’de 16 seçkin üniversite hakkında ayrıntılı bilgilere yer veriliyor.


  Yeni Yüzyıl, 6 Nisan 1999 (4.Sayfa)

  ÖSS için geri sayım başladı,


  2 Mayıs 1999’da yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) için, geri sayım başladı. ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker, bu yıl ilk kez tek basamak olarak uygulanacak üniversite sınavının, içeriği, soru sayısı, zorlukları bakımından geçen yıllardakine benzer olacağını duyurdu. ÖSS’ye girecek adaylara, 1999-ÖSS Sınava Giriş ve Kimlik Belgeleri postalanmaya başlandı.

  Belgelerini 15 Nisan günü mesai bitimine kadar alamayan adaylar, 15-19 Nisan arasında ÖSYM’ye başvuracaklar. 26 Nisan akşamına kadar Sınava Giriş ve Kimlik belgeleri hala ellerine geçmemiş olan adaylar, ÖSYM numarasıyla birlikte ÖSYM’nin Ankara’daki bürosuna bizzat ve yakınları aracılığıyla alabilecekler. Bu belgeleri olmayan adaylar, sınava giremeyecek. Dil puanıyla üniversiteli olmak isteyenler, ÖSS’nin yanı sıra 16 Mayısta yabancı dil sınavına girecekler.

  Üniversiteler CD’de

  Bu yıl ilk kez uygulanacak tek basamaklı sınav nedeniyle kaygı düzeyi tavana vuran üniversite adayı için ÖSS hakkında pek çok bilgiyi içeren bir kaynak hazırlandı. ES Eğitim Danışmanlık şirketinin ürünü olan “ilk adım üniversite’99” adlı CD, Türkiye ve KKTC’deki 82 üniversiteyi tanıtıyor. Yeni sınav sistemi, YÖK Başkanı Prof. Kemal Gürüz’ün aktif görüntüsü ve kendi ifadeleriyle açıklanırken, ‘örtüştürme’ bölümünde tek basamaklı sınavın bilinmeyenlerine ışık tutuluyor.


  Cumhuriyet, 9 Nisan 1999 (17. Sayfa)

  İlk Adım Üniversite ,

  Türkiye ve KKTC’deki 77 üniversitenin genel bilgileri ve Türkiye’nin önde gelen 16 üniversitesinin en ince ayrıntısı bir CD içine girdi: “İlk Adım Üniversite’99”. Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan CD’ler gazete bayilerinde 5 milyon 750 bin liradan satılıyor. CD’nin içinde ayrıca, yeni sınav sistemine ilişkin bilgiler; son 10 yılın ÖSS sorularından seçilerek hazırlanmış altı deneme sınavı ve sınav sonucu değerlendirme olanağı; hangi puanla hangi fakülteye girilebileceğini gösteren tablolar; ülke genelinde resmi ve özel yurtlarla özel kuruluşların verdiği bursların listesi; hangi bölümden mezun olunca ne olunduğu, hangi alanlarda ne iş bulunduğu bilgileri; üniversiteler arasındaki yatay ve dikey geçiş koşulları da yer alıyor.


  Finansal Forum, 10 Nisan 1999 (16. Sayfa)

  Üniversiteye CD’li hazırlık,


  Üniversite sınavı için geri sayım başlarken, “İlk Adım Üniversite’99” CD’si piyasaya çıktı. Türkiye ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımından, bu sene ilk kez uygulanan yeni sınav sisteminin getirdiği değişikliklere, tercihlerde kullanılacak taban puanlardan, performansın değerlendirilebildiği deneme sınavlarına kadar adayların gereksinim duyduğu tüm bilgileri kapsayan CD, İstanbul’da merkez gazete bayileri ile D&R Müzik ve Kitap Marketleri’nde KDV dahil 5 milyon 750 bin liradan satışa sunuldu.

  Üniversite ile öğrenciler arasında önemli bir köprü kuran CD, Es Eğitim Danışmanlık tarafından üniversite adaylarına rehber olması amacıyla hazırlandı.

  CD Neler içeriyor?

  Yeni Sınav Sistemi: YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, madde madde yeni sistemin inceliklerini anlatıyor.

  Deneme Sınavları: Son 10 yılın ÖSS sorularından seçme olarak hazırlanan 6 özel deneme sınavı bulunuyor. Üniversite adayları sanal ortamda sınava girmenin heyecanını yaşadıktan sonra, verdikleri yanıta göre doğru ve yanlışlarıyla performanslarını ölçebiliyorlar.

  Tercih Taban Puanları: Hangi puanla hangi üniversiteye girilebilir? Yeni sisteme göre hangi puanla hangi okula girilebileceğini gösteren tablolar uzmanlar tarafından belirlendi. Bu bölüm öğrencilerin tercih yapmalarına rehberlik edecek.

  CD’nin en önemli bölümünü oluşturan örtüştürmede, değişen sınav sistemi nedeniyle adayların tercih taban puanları konusunda yaşadıkları sıkıntıyı ortadan kaldıracak çalışmalar yer alıyor. Bu bölümde son 3 yılın resmi rakamları baz alınarak yapılan çalışma sonunda 2 yıllıklar hariç tüm fakülte ve yüksekokulların yüzdelik dilimleri ile ÖSS taban puanları tahminleri veriliyor.

  Üniversiteler: Türkiye ve Kıbrıs’taki tüm üniversiteler hakkında genel bilgiler verilirken ODTÜ, Gazi, İstanbul gibi seçkin 16 üniversite detaylı olarak tanıtılıyor.

  Meslekler Rehberi: Hangi bölümden mezun olan ne ünvanı alır? Hangi alanlarda iş bulabilir? Mesleklerle ilgili hangi dersler okutuluyor?

  Yurtlar ve Burslar: Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel yurtlar ile resmi ve özel kuruluşların verdiği burslar yer alıyor.

  Yatay ve Dikey Geçiş Koşulları: Üniversiteler arasındaki geçiş koşulları detaylı olarak anlatılıyor.


  Finansal Forum, 10 Nisan 1999 (13.Sayfa)

  Üniversite Adaylarına Tanıtım CD’si,


  Üniversite sınavına girecek adaylar için “İlk Adım Üniversite’99” adlı bir CD hazırlandı. Adaylara rehber olması amacıyla hazırlanan CD’de üniversite adayları, aradıkları her sorunun yanıtını bulabilecekler.
  Hürriyet (Eğitim Eki) 26 Nisan 1999

  Üniversite için ilk adım


  Türkiye ve Kıbrıs’taki üniversitelerin tahmini taban puanları, tanıtıcı bilgileri, meslek bilgileri ve iş bulma imkanlarını kapsayan “ İlk Adım ‘99” CD’si, gazete bayileri ve D&R Müzik ve Kitap Marketleri’nde satışa sunuldu. KDV dahil 5 milyon 750 bin TL’dan satışa sunulan CD’de, yurt ve burs bilgileriyle yatay geçiş koşulları da yer alıyor.

  D&R Tercih Organizasyonu  Milliyet 03 Mayıs 1999 (13. Sayfa)


  ÜNİVERSİTE ADAYLARI
  İlk adım’a
  DİKKAT
  Hangi bölüm kaç puanla alacak?
  Üniversiteleri tanıyormusunuz?
  Hayatınızın mesleğini seçtiniz mi?
  Kimler nasıl burs veriyor?

  Görünmeyen köy kılavuz ister!
  Tüm sorularınız için artık bir kılavuzunuz var!

  Hayatınızın tercihi için en günelir kaynak İlk Adım Üniversite ‘99 CD’si D&R Mağazalarında...

  Geleceğinizi riske atmayın. Tercihlerinizi şansa bırakmayın. İlk adımınızı doğru atın!

  İlk Adım Üniversite ’99
  “ Üniversite için doğru adım”
  Hürriyet 03 Mayıs 1999 (23. Sayfa) ÜNİVERSİTE ADAYLARI

  İlk adım’a
  DİKKAT
  Hangi bölüm kaç puanla alacak?
  Üniversiteleri tanıyormusunuz?
  Hayatınızın mesleğini seçtiniz mi?
  Kimler nasıl burs veriyor?

  Görünmeyen köy kılavuz ister!
  Tüm sorularınız için artık bir kılavuzunuz var!

  Hayatınızın tercihi için en günelir kaynak İlk Adım Üniversite ‘99 CD’si D&R Mağazalarında...

  Geleceğinizi riske atmayın. Tercihlerinizi şansa bırakmayın. İlk adımınızı doğru atın!

  İlk Adım Üniversite ’99
  “ Üniversite için doğru adım”
  Milliyet 31 Mayıs 1999 (13. Sayfa)

  Es Eğitimden öğrencilere Üniversite ’99 CD’si


  Üniversite sınavı için geri sayım başlarken, adayların heyecanla bekledikleri “İlk Adım Üniversite ’99” CD’si piyasaya çıktığı ilk gün kapışıldı. Türkiye ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımından, bu sene ilk kez uygulanan yeni sınav sisteminin getirdiği değişiklikler, tercihlerde kulanılacak, taban puanlardan, performansın değerlendirebildiği deneme sınavlarına, mesleklerin tanıtıldığı rehberden, Türkiye genelindeki yurtların ve burs veren kuruluşların listesi ile üniversiteler arasındaki yatay ve dikey geçiş koşullarının anlatıldığı tüm bilgileri bu CD’de bulabilme imkanı var. Merkez gazete bayilerinde ve D&R mağazalarında satışa sunulan “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’si üniversiteler ve genç nesil arasında önemli bir köprü kuruyor. Es Eğitim Danışmanlık tarafından gerçekleşitirilen proje, üniversite adaylarına rehber olması amacıyla hazırlandı.
  Sabah, 09 Haziran 1999 (Eğitim 2.Sayfa)


  İlk adım üniversitesi
  Onlar yıllardır üniversite sınavına hazırlanıyorlardı. Sınav gününü adeta iple çekerken, bir gün önceden sınav sorularının çalındığı haberi geldi. Ve bekledikleri bir ay bir gün sonraya ertelendi. Bu şoktan olumsuz etkilenmemeleri için, velileri, okul ve dershane yöneticileri çeşitli önlemler alırken, bilişim teknolojisinin yeni bir ürünü de onlara rehber olması amacıyla piyasaya çıkarıldı.

  “İlk Adım Üniversite ‘99” adıyla piyasaya sunulan CD, çalınan sınav soruları nedeniyle 2 Mayıs’tan 6 Haziran’a ertelenen üniversite adaylarına rehberlik etmesi amacıyla hazırlanmış. Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan “İlk Adım Üniversite ‘99”, üniversite adayının gereksinim duyduğu tüm bilgileri kapsıyor. CD, gazete bayileri ile D&R Müzik ve Kitap Marketler’inde KDV dahil 5 milyon 750 bin liradan satışa sunuldu. Türkiye genelinde, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Trabzon ve Antalya illerinde satılmaya başlanan CD, üniversiteler ile genç nesil arasında önemli bir köprü kuruyor. Üniversite adaylarına rehber olması amacıyla hazırlanan ve genç neslin yaşına, zevkine ve beklentisine yönelik aksiyonları içeren “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sinde neler yok ki. Bu CD’de 77 üniversitenin tanıtımı yapılıyor.Üniversite ekranlarına girildiğinde, Türkiye ve Kıbrıs’ın gözde üniversitelerinden 16’sı, A’dan Z’ye interaktif olarak tanıtılıyor. Diğer üniversitelerin ise, beslenme, barınma, sağlık, ulaşım gibi bilgilerinin yanı sıra, öğretim üyeleri, fakülte ve yüksekokulları, iletişim bilgileri ile genel tarihçesi anlatılıyor.
  Hürriyet, (Eğitim) 10 Haziran 1999 ( 26. Sayfa)

  Üniversite için CD rehber
  Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’si üniversite adayının ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri kapsıyor. CD’de Türkiye ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımı yapılıyor. Üniversitelerin ekranlarına girildiğinde Türkiye ve Kıbrıs’ın en gözde üniversitelerinden 16’sı A’dan Z’ye etkileşimli olarak tanıtılıyor. Yeni sınav sisteminin getirdiği değişikliklerin yer aldığı ekranlarda YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, etkileşimli görüntüsüyle madde madde yeni sistemi anlatıyor. Bu bölümde, puan türlerine göre soru değerlerinden sınav stratejilerine kadar üniversite adayının bilmek istediği tüm bilgileri sunuluyor.
  Hürriyet 29 Haziran 1999

  Üniversiteye dijital tercih,


  Üniversite sınavına giren 1.5 milyon öğrenci, kaç puan aldığını ve hangi üniversiteye girebileceğini heyecanla bekliyor. Es Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan “ İlk Adım Üniversite ‘99” adlı CD-ROM sayesinde yeni sınav sistemine göre hangi fakülteye girebileceğinizi öğrenme imkanınız var. Ürün, gazete bayileri ve D&R Müzik ve Kitap Market’lerde 5 milyon 750 bin liradan satılıyor.


  D&R Tercih Organizasyonu


  Hürriyet 01 Temmuz 1999
  İlan
  Sabah, 7 Temmuz 1999 (Eğitim Eki, 2.Sayfa)

  Dijital tercih devri.

  İnsanlar yaşamlarının belirli döneminde tercihh yapmak durumunda kalırlar. Ve bu tercihler, yaşamlarının sonraki aşamasını kökten etkiler. İşte üniversite adayları için böyle bir dönem.

  Değişen sistem nedeniyle belirsizliklerle karşı karşıya kalan adaylara, tercihlerinde bilgisayar ortamında yardımcı olmak amacıyla bir Tercih Robotu hazırlandı. ES Eğitim Danışmanlık tarafından üniversite adaylarına rehber olması amacıyla hazırlanan “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sini alan her aday, Türkiye’nin ilk dijital üniversite tercih organizasyonuna katılacak ve bilgisayar aracılığıyla ücretsiz tercih listesini oluşturacak.

  Adaylar bu sene, Tercihe Ek Puan”, “ Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı” ve “Sınavdan sonra tercih” gibi yeniliklerle ilk kez karşılaştı. Tercih Robotu, üniversite seçecek olan adayları, en doğru tercihlere götürecek veri tabanıyla donatıldı. Türkiye ve KKTC’deki 77 üniversite, 500 aşkın meslek, 2000’den fazla bölüm ve programın tahmini taban puanı, kontenjanı, yüzdelik dilimi gibi adaylar için hayati önemi olan bilgileri kapsayan Tercih Robotu’nun işlevi şöyle:
 • Aday için önce AOBP ( Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) eklenmiş yerleştirme puanı hesaplanıyor.
 • Ardından adayın okumak istediği ili veya bölgeyi seçiyor.
 • Aday, okumak istediği üniversiteyi, devlet veya vakıf yada her ikisini birden belirliyor.
 • Yukarıdaki işlemlerden sonra aday, puan türlerine göre gelecekte yapmak istediği mesleğini seçiyor.
 • Adayın seçtiği meslekler, Ara-Bul-Listele ile tüm puan türlerine göre listeleniyor.
 • Arama motorunun aday için listelediği meslekleklerin okutulduğu üniversiteler, fakülte ve yüksekokul programlarıyla birlikte eknana geliyor.
 • Robot, adayın yaptığı seçimlere göre, tüm veri tabanı içinden, adayın puanına uygun olan üniversite ve bölüm/ programları bulur.
 • 2 ve 4 yıllık olmak üzere en fazla 24 tercih yapabilecek olan aday, Tercih Robotu’nun kendisi için belirlediği listeden, tercih formuna aktarabileceği bir “ Tercih Listesi” oluşturuyor.
 • Aday bilgisayarın puanına göre sıraladığı tercihlerin yerini istediği gibi değiştirebiliyor ve print edebiliyor.

  Tercih Robotu’ndan yararlanmak isteyen adayların, KDV dahil 5 milyon 750 bin liraya satılan “ İlk Adım Üniversite ‘99” CD’siyle birlikte 2-18 Temmuz arasında EMDRQ EMDNMQ İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’daki D&R Müzik ve Kitap Marketleri’nde düzenlenen “ Tercih organizasyonu”na katılmaları gerekiyor.

  Çevre en önemli faktör

  Meslek; “Bir kişinin hayatını kazanmak, geçimini sağlamak için yaptığı iş” olarak tanımlanıyorsa da, sadece para kazanmak için yapılan devamlı bir iş değildir! Araştırmalar göre yetenek, beceri, ilgi ve ideallerine uygun meslek seçmiş olanların sayısı az, iş ve mesleğinden şikayetçi olanların sayısı çoktur. Her işte en yetenekli elemanların tercih edilmesi, bazı alanlarda mesleki eğitimin zorunlu olması, çoğunlukla meslek eğitimin uzun, zahmetli ve masraflı olması, üniversiteye girmeyi başaran her gencin istediği dalda öğrenim görmemesi, gencin arzu ettiği mesleği seçmesini engellemektedir. Bun karşılık rastlantılar, aile yapısı,ekonomik olaylar, çevre koşulları, bireysel özellikler, puan durumu vb. gencin meslek seçimini belirlemektedir.


  Cumhuriyet, 14 Temmuz 1999

  Öğrenciler ÖSS Şaşkını


  Tek basamağa indirilen Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) bu yıl yüksek öğretim programlarının taban puanlarının belli olması ve açıklanan ÖSS puanınında ağırlıklandırılmış ortaöğretim başarı puanının yer almaması öğrencileri belirsizliğe sürükledi. Öğrenciler, ÖSS puanları ve yüzdelik sıralarına göre seçim yapmaya çalışıyor. ÖSS Yükseköğretim Programları Kılavuzu’nda öğretmenliği cazip hale getirmek için ilk 5 tercihinde öğretmenliğe yer veren adaylara, karşılıksız burs verileceği duyuruldu.

  Sınav sonuçlarının açıklanması ardından dershaneler koşan öğrenciler, rehber öğretmenlerden tercihleri konusunda yönlendirme istemeye başladı. ÖSS puanları ve yüzdelik sıraları ile yetinmek zorunda kalan öğrenciler, “ zorlu bir tercih sürecine” adım attı. Adayların ağırlıklandırılmış ortaöğretmi başarı puanlarını da ancak yerleştirme sonuçları ile öğrenecek olmaları , kaygıları yükseltti.

  Okulların ÖSS ortalamalarına göre değişecek ortaöğretmi başarı puanı, öğrencilerin kendi alanlarında seçenek yapmaları durumunda çarpılacak 0.5 katsayı ile ÖSS yerleştirme puanları 30-40 arasında etkileyebilecek. Adayların şu anda elinde olan ham ÖSS puanları ile yüzdelik sıraları ise yeterli ipucu vermiyor.

  Öğretmenliği seçenlere burs

  ÖSS Yükseköğretim Programları Kılavuzu’nda öğretmenliğe ilk 5 seçeneğine de yer veren 5 bin 900 adaya Milli Eğitim Bakanlığı7nca aylık 16 milyon lira karşılıksız burs verilecek.

  Olası puanlar

  Öğrencilere yardımcı olmak üzere Çağdaş Dershane, Eğitim-Danışmanlık’ın oluşturduğu 12 kişilik uzman ekip, son 10 yılın Türkiye ortalamaları ve standart sapmalarını dikkate alarak 1999 ÖSS’nin yükseköğretim programlarının taban puanlarını tahmin etti. ( Üniversite adayları, ham ÖSS puanlarına ortalama 20 puan ekleyerek Y-ÖSS puanlarına yakın sonucu tahmin edebilirler.)
  Son Adım CD’si Hürriyet, 14 Temmuz 1999 Üniversite adaylarına büyük hizmet


  Yeni sistemi CD-ROM ile çözün tercihinizi doğru yapın.

  Üniversite Son Adım
  Tercih Robotu!
  Tercih sıralamasında hata riskini sıfıra indiren müthiş bir program.
 • Özel Dergiyi okuyun
 • CD’yi bilgisayarınıza takın.
 • ÖSS puanınızı, okumak istediğiniz şehri, bölümleri yazın.
 • Tercih robotu listenizi hatasız hazırlasın.

  Bu çok önemli fırsatı kaçırmayın, geleceğinizi şahsa bırakmayın.

  Dergiler

  Nokta, 11 Nisan 1999 sf 62

  Bir CD İle 82 Üniversiteye Seyahat

  Türkiye ve Kıbrıs’taki  tüm üniversitelerin tanıtımının yer aldığı, üniversite  adaylarına rehber olacak “ İlk Adım Üniversite  ‘99” adlı CD, üniversitelerimiz ile genç nesil arasında  önemli bir köprü kurarak, yaşamının  en önemli adımlarından  birini genç yaşta atmaya hazırlanan üniversite adaylarına yol gösteriyor. “ İlk Adım Üniversite ‘99” adlı CD, Es Eğitim Danışmanlık  tarafından  hazırlanmıştır.

  Barometre, 11 Nisan 1999 sf 7

  Adaylar bir CD ile 82 üniversiteye seyahat edecek.

  Türkiye ve Kıbrıs’taki  tüm üniversitelerin  tanıtımının da yer aldığı  “ İlk  Adım Üniversite ‘99” CD’si kullanıcıların hizmetine sunuldu. Es Eğitim Danışmanlık  tarafından  hazırlanan CD, yeni sınav  sisteminden  üniversitelere, yeni puan sistemine göre hazırlanmış veri tabanından meslekler rehberine, yurtlar ve burslardan, fakülte ve yüksekokulların  yatay-dikey geçiş koşullarına kadar geniş bir içeriğe sahip bulunuyor. 300 bin adaya ulaşması  hedeflenen yeni  CD, Üniversiteler, Yeni Sınav Sistemi, Meslekler Rehberi, Örtüştürme, Yurtlar ve Burslar, Yatay-Dikey Geçiş Koşulları, Deneme Sınavları olmak  üzere yedi ayrı bölümden oluşuyor.


  BLUE JEAN, Mayıs 1999
   
  İLK ADIM ÜNİVERSİTE

  Üniversite heyecanı almış başını giderken,  üniversiteler hakkında bilgi edinmek en doğal hakkımız. “İlk Adım Üniversite  ‘99” CD’si bu konuda bize yeterli bilgiyi veriyor. Yeni sınav sisteminden üniversitelere, meslek rehberinden taban puanlara, burslardan yurtlara kadar bütün bilgileri bulacağımız bu CD’yi alarak üniversite için ilk adım atabiliriz.

  Tempo 6 Mayıs 1999(Eğitim Sayfası 58-59.Sf)

  Doğru Tercih İçin
  “İlk Adım Üniversite ‘99”

  Artık ÖYS yok! Tek puanlı yeni sınav sisteminde üniversite adaylarının içini rahatlatan ve onları daha bilinçli tercihe götüren İlk Adım Üniversite ’99 CD’si hazır.
  Üniversite sınavları için geri sayım başladı. 2 Mayıs Pazar sabahı  ÖSS sınavına girecek olan 1.5 milyona yakın üniversite adayı, daha önceki yıllarda üniversite sınavına giren adaylardan farklı bir durumla karşı karşıya. Teknoloji  çağının nimetlerinden yararlanıldığında, bu özel duruma çarelerde tükenmiyor. Önce nedir bu özel durum diyenlere  konuyu açalım.
  Sınavın ardından kaç puan aldınız ve hangi üniversiteye gireceğiniz, her aday için merakla beklenen ve birazda korku taşıyan anlardır. Biliyorsunuz sınav sistemi değişti ve bu, adayları daha da heyecanlandırıyor. Neden mi?
   Çünkü, bu sene sınava giren üniversite adayları, önce sınavdan aldıkları puanı öğrenecek. Sonra da üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarını tercih edecek. Yeni sınav sistemi ilk kez bu sene uygulamaya geçeceğinden, 2 Mayıs 1999 Pazar günü sınava girecek hiç bir üniversite adayı fakülte ve yüksekokul taban puanı bilmiyor. Bu ikilemi ortadan kaldırmak için  üretilen bin çözüm var artık; “İlk Adım  üniversite ‘99 CD”si. Bu CD’nin amacı, adayların bu bilgi eksikliğinden zarar görmesini engellemek ve sevgili üniversite adayları yapmanız gereken tek şey bu CD’yi bilgisayarınızda açmanız! Peki bu İlk Adım Üniversite ’99 CD’sinde nelerle karışılaşacaksınız?  Türkiye ve Kıbrıs üniversitelerin tamamını  tanıyabilecek, her bölümle  ilgili yüzdelik dilim, kontenjan, öğretim üyesi sayısını öğrenebilecek, seçeceğiniz meslek hakkında geniş bir bilgi edinebilecek ve iş bulma imkanları değerlendirebileceksiniz. Tabii hepsi bu kadar değil. Girmek istediğiniz üniversitenin yurt ve burs olanaklarını öğrenmek her üniversiteli için acil bilgiler içindedir. Ve hepsinden önemlisi, dört ayrı uzman tarafından yeni sınav sistemine göre oluşturulan veri tabanıyla üniversitenin bütün bölümlerinin bütün bölümlerini görebileceksiniz.
  Es Eğitim Danışmanlık  tarafından  hazırlanan “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sinde yer alan bütün bilgiler, bilgisayar teknolojisi, eğitim bilimleri, ölçme değerlendirme ve iletişim uzmanlarından oluşan 30 kişilik bir ekibin 7 aylık çalışması sonucu oluşmuştur.
  Üniversite giriş maratonu boyunca başucu kaynağınız olacak bu CD yedi ana bölümden oluşuyor.
  Üniversiteler ( Türkiye ve KKTC üniversiteleri), yeni sınav sistemi, örtüştürme, yurtlar ve  burslar, meslekler rehberi(500’e yakın meslek tanıtımı), deneme sınavları(sanal ortamda sınav), yatay ve dikey geçişler.
  Zamanla yarıştığınız bu maratonda  zamandan kazanmak istiyorsanız, en yakın gazete bayiine veya D&R  Müzik ve Kitap Marketleri’nden birine uğrayın. “ İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sinin KDV dahil fiyatı 5 milyon 750 bin TL. Türkiye genelinde  İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Trabzon ve Antalya’da satışa sunulan CD, üniversiteler ve genç nesil arasında köprü görevi görüyor.

  İçerik :
  1. Tercih Taban Puanları

  Hangi puanla hangi üniversiteye gireceğiniz yanıtı, son 3 yılın resmi rakamları baz alınarak yapılan çalışma sonunda iki yıllıklar hariç bütün fakülte ve yüksekokulların yüzdelik dilimleri ve ÖSS taban puan tahminleri yer alıyor.

  2. Üniversiteler
  Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki  bütün üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgi bulunuyor. 16 seçkin üniversitesi, bu CD aracılığıyla üniversite adaylarına  farklı olarak ulaşıyor. 16 seçkin üniversite A’dan Z’ye tanıtılıyor.

  3. Meslekler Rehberi
  Hangi bölümden mezun olduğunda hangi ünvan alınır, hangi alanlarda iş bulunabilinir, meslekle ilgili okunacak dersler bu bölümde toplanıyor.

  4. Yurtlar ve Burslar
  Türkiye genelindeki bütün resmi ve özel yurtlar ile resmi ve özel kuruluşların verdiği bursların listesi  yer alıyor.

  5. Yatay-Dikey Geçiş
  Üniversiteler arası geçiş koşulları, intibak programları ve diğer bilgiler bulunuyor.

  Information Week,   10-16 Mayıs 1999

  Üniversite sınavına gireceklere rehber

  Üniversite sınavı ÖSS’nin ertelenmesinin şokunu hala yaşadığımız şu günlerde, adayların  doruğa ulaşan heyecanı yerine meraklı bir bekleyiş bıraktı. Bu yıl uygulanacak sistemin ilk olması yüzünden sınav sonrası hiçbir fakülte ve yüksekokulun taban puanını  öğrenemeyecek olan  adaylar, elde ettikleri puanlara göre nereleri tercih edebileceklerini  de bilmeyecekler.
  Bu sorunu bir nebze giderebilmek için Es Eğitim Danışmanlık tarafından, üniversite adaylarına rehber olması ve sorunlara çözüm üretebilmesi için  hazırlanan “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’si gazete bayileri ile D&R Müzik ve Kitap Marketleri’nde satışa sunuldu. CD’nin içeriğinde ise kısaca şu bilgiler mevcut: Tercih taban puanları, üniversiteler,  meslekler rehberi, yurtlar- burslar ve  yatay-dikey geçiş koşulları. 

  BT Haber, 10-16 Mayıs 1999

  Tahmini taban puanları “ İlk Adım Üniversite ’99” CD’de

  Es Eğtim Danışmanlık tarafından  hazırlanan “ İlk Adım Üniversite ‘99” CD’si piyasaya sunuldu. Bu sene sınav sisteminin yenilenmesi nedeniyle  taban puanları bilemeyen öğrenciler bu CD’de uzman gruplar tarafından oluşturulan veri tabanıyla hazırlanan tahmini puanları bulabilecekler. Tüm üniversitelerin tanıtıldığı CD’de her bölümün yüzdelik dilimi, kontenjan, yurt ve burs olanakları hakkında bilgiler mevcut. “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sini gazete bayileri ve D&R Müzik ve Kitap Marketleri’nden elde etmek mümkün.
  “İlk Adım Üniversite ‘99” CD
  Bilgi İçin: Es Eğitim Danışmanlık
  Tel:0212-283 86 32

  Paramatik, 16 Mayıs 1999 (22. Sayfa)

  ES EĞİTİM DANIŞMANLIK’TAN ÜNİVERSİTE ADAYLARINA REHBER CD

  ÖSS adaylarının merak ettikleri ….

  Soruların çalınması sayesinde yeni sınav soruları ile ilgili bilirsizlikler br nebze de olsa olsa giderilirken, Es Eğitim Danışmanlık tarafından piyasaya sunulan İlk Adım Üniversite ’99 CD’si üniversite adaylarına merak ettkileri her konuda tam bir rehberlik hizmeti veriyor.

  Bu yıl üniversite adayları sınava bir gün kala kötü bir süprizle karşılaştı. Kendini bilmez iki kişi tarafından soruların çalınması yaklaşık bir buçuk milyon adayın geleceğini belirleyecek olan ÖSS sınavını erteletti. Bazı adaylar durumdan memnun olurken, bazıları ise -ki  bunlar genellikli çok çalışanlar- derin bir şaşkınlık ve üzüntü duydu.

  Yeni sınava sisteminin ilk olarak uygulanacağı ÖSS sınavının soruları çalınması sayesinde yeni soruları tanıyan adaylar, önlerinde kısa bir zaman da olsa belki daha hazırlıklı olarak sınava girecekler.Haziran ayına ertelenen ÖSS sınavı için tekrar yoğun bir çalışma temposuna geri dönen adaylar, dershanelerinden veya özel hocalarından yardım görmeye devam edecekler ve belki tercihlerini gözden geçirecekler.

  Sanal ortamda ÖSS
   Es Eğitim Danışmanlık  tarfından hazırlanan “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’si, üniversite adaylarına rehber olmak için hazırlandı. Bilgisayar Teknolojisi, Eğitim Bilimleri, Ölçme  Değerlendirme ve İletişim Uzmanları’ndan oluşan 30 kişilik bir ekiple 7 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkarılan CD, yeni sınav sistemi ile merak edilen herşeye cevap veriyor.

  CD’de neler var?
  Sınav öncesi ve sonrası için hazırlanan rehber CD, uygulanan yeni sınav sistemin getirdiği değişikliklerden 77 üniversitenin tanıtımına, tercihleride kullanılacak  taban puanlardan üniversite olanaklarına kadar her türlü bilgi mevcut.
  Yök Başkanı Kemal Gürüz’ün madde madde sınav sisteminin inceliklerini anlattığı CD’de son 10 yılın ÖSS borularından seçle olarak hazırlanan 6 deneme sınavı bulunuyor. Adaylar  bu sınavlarla  puanlarını hesaplarken performanslarını ölçebiliyorlar.

  Tam bir rehber
  Yeni sınav sistemi ile hangi puanla hangi üniversiteye girebileceğini gösteren tablolar, uzmanlar tarafından hazırlanmış. CD’ni en önemli bölümünü oluşturan örtüştürmede adayların tercih taban puan konusunda ki belirsizliğe açıklık getiriliyor.

  Tüm taban puanlar mevcut
  Son 3 yılın resmi rakamları baz olarak alınarak yapılan çalışma sonucunda, 2 yıllık okullar hariç tüm fakülte ve yüksekokulların yüzdelik dilimleri ile taban puanları tahminleri yer alıyor. Aralarında ODTÜ, Ankara, İstanbul gibi Türkiye’nin 16 seçkin üniversitesi rehberde geniş olarak tanıtılıyor.  İlk Adım Üniversite ’99 CD’si gazete bayileri ile D&R Müzik ve Kitap Marketler’inde satılıyor. Türkiye genelinde  İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Trabzon ve Antalya  illerinde satılmaya başlanan CD’nin fiyatı, KDV  dahil 5 milyon 750 bin liraya .

   


   CHIP,  Haziran 1999 ( 38.Sayfa)

  Üniversite Adayları DİKKAT!

  İlk Adım Üniversite ’99
  Yeni üniversite  sistemi ile ilgili tüm bilgilerin bulunduğu bir CD.

  Es Eğitim Danışmanlık  tarafından hazırlanan “İlk Adım Üniversite 99”, üniversite adayının gereksinim duyduğu tüm bilgileri kapsıyor. Genç neslin yaşına, zevkine ve beklentisine yönelik aksiyonları içeren “ İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sinin içeriği de oldukça zengin. CD’de Türkiye ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımı yapılıyor. CD’de diğer üniversitelerin  beslenme, barınma, sağlık, ulaşım gibi bilgilerin  yanı sıra, öğretim üyeleri , fakülte ve yüksekokulları, iletişim bilgileri ile genel tarihçesine yer verilmiş. Bu sene ilk kez uygulanan yeni sınav sisteminin getirdiği değişikliklerin yer aldığı ekranlarda ise  YÖK Başkanı Kemal Gürüz etkileşimli görüntüsüyle madde madde yeni sınav inceliklerini anlatıyor. Sınavla ilgili tüm bilgilerin ayrıntılarıyal  anlatıldığı bu bölümde, puan türlerine göre soru değerlerinden  sınav stratejilerine kadar üniversite adayların bilmek istediği tüm bilgiler sunuluyor. Bu bölüm ayrıca, adayların sınav öncesi veya sonrasında karşılaşabilecekleri sorunlarla ilgili çözümleri ve nerelere başvurulması gerektiğiyle ilgili önemli bilgileri de veriyor. Adaylar, bu bölümde ayrıca puanlarını nasıl hesaplayacaklarını ve bu puanları sınav sonrasında  neden nasıl etkileneceğini de görebiliyor. 
  Adayların  bu rehber CD’de sınav öncesi ve sonrasında en çok bakacakları yer ise “Örtüştürme” ekranları. Çünkü bu bölüm, üniversitelerin  fakülte ve yüksekokullarının  tahmini tercih taban puanlarını, kaç puanla hangi üniversiteye girebileceğini, yeni sınav sisteme göre bölümlerin hangi puan türüyle öğrenci aldığını gösteren tabloları içermektedir.

  Level, Haziran 1999
  ES Eğitim Danışmanlık tarafından hazırlanan “ İlk Adım Üniversite ‘99”, üniversite adayının  gereksinim duyduğu tüm bilgileri kapsıyor. Genç neslin yaşına, zevkine ve beklentisine  yönelik aksiyonlarını içeren “İlk Adım Üniversite ‘99” CD’sinin içeriği oldukça zengin....

  CD’de, Türkiye ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımı yapılıyor. Üniversiteler ekranlarına girildiğinde, Türkiye ve Kıbrıs’ın gözde üniversitelerinden 16’sı  A’dan Z’ye  etkileşimli olarak tanıtılıyor. Diğer üniversitelerin ise, beslenme barınma, sağlık, ulaşım gibi bilgilerin yanı  sıra, öğretim üyeleri, fakülte ve yüksekokulları, iletişim bilgileri  genel tarihçesi anlatılıyor.
  Adayların bu rehber CD’de  sınav öncesi ve sonrasında en çok bakacakları yer ise “ Örtüştürme” ekranları. Çünkü bu bölüm, üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarının tahmini tercih taban puanlarını, kaç puanla hangi üniversiteye  girebileceğini, yeni sisteme göre bölümlerin hangi puan türüyle öğrenci aldığını gösteren tablolarla dolu. Sınav sonrasında puanlarını öğrendikten sonra gelecekteki üniversitelerini tercih edecek olan adaylara, gelecekteki meslekleri hakkındaki bilgiyide bu  CD en iyi şekilde sunuyor. Rehber CD’ni görevleri bu kadarla da kalmıyor. Türkiye’deki tüm yurtlar ve Türkiye genelinde burs veren kuruluşların listesi veriliyor. Hangi alanlarda nereden burs bulabileceği anlatılıyor.  CD’ni satış fiyatı 5.750.000 TL’sı.


  PC Magazin Türkiye,  Haziran 1999 sf 66

  İlk Adım Üniversite ’99
  Üniversite adaylarına sınav öncesi ve özellikle sınav sonrası tercihlerini yaparken yol gösterecek etkileşimli rehber.

  ÖSS’de alacağım puanla nerelere girebilirim? Bu sene yeni sistemde tercih yaparken nelere dikkat  etmeliyim. 6 Haziran günü ÖSS’den çıkacak yaklaşık bir buçuk milyon arkadaşa  Ağustos ayına kadar kabuslar gördürecek işte bunlar. 6 Haziran’da sınavdan çıktıktan sonra bir süre için kitap yüzü görmek istemeyenler, yıllardır ara verdikleri yaşam dolu günlerine dönmek isteyen arkadaşların yolun kalan bu son virajında  takılmamamları, derede boğulmamaları için güvenilir ve gence hitap eden bir rehber var artık...

  Üniversite Rehberiniz “ İlk Adım Üniversite ‘99”
  Üniversite adayları artık, yeni sınav sisteminden üniversitelere, meslekler rehberinden, yurtlar ve burslara kadar bilmek istedikleriniz her türlü bilgiye, multimedya teknolojisiyle hazırlanmış tek bir CD-ROM ile ulaşabiliyorlar.
  “ İlk Adım Üniversite ‘99” adıyla piyasaya sunulan CD, çalınan sınav soruları nedeniyle 2 Mayıs’tan  6 Haziran’a ertelenen üniversite adaylarına üniversite girişte rehberlyik etmesi amacıyla hazırlanmış, Es Eğitim Danışmanlık  tarafından hazırlanan   “İlk Adım Üniversite ‘99” üniversite adayının gereksinim duyduğu tüm  bilgileri kapsıyor. Bu nedenle de, üniversite sınavı için geri sayım başlarken, “ İlk Adım Üniversite ‘99” CD’si piyasaya çıktığı gün kapışıldı.
  CD, gazete bayileri  ile D&R  Müzik ve Kitap Marketleri’nde bir kitap fiyatına, KDV dahil 5 milyon 750 bin liradan satışa sunuldu. Türkiye  genelinde, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Trabzon ve Antalya illerinde satılmaya başlanan CD, üniversiteler ile genç nesil arasında önemli bir köprü kuruyor. Bu CD’de , Türkiye  ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımı yapılıyor. Bu sene ilk kez uygulanan yeni sınav sisteminin  getirdiği değişikliklerin  yer aldığı ekranlarda ise  YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, etkileşimli görüntüsüyle  madde madde yeni sistemin inceliklerin anlatıyor. Adayların rehber CD’de  sınav öncesi ve sonrasında  en çok bakacakları yer ise “ Örtüştürme” ekranları.
  Çünkü bu bölüm, hangi üniversitelerin fakülte ve yüksekokulların tahmini tercih taban puanları, kaç puanla hangi üniversiteye girebileceğini, yeni sisteme göre  hangi puan türü ile öğrenci aldığını gösteren tablolarla dolu. 30 kişilik uzman ekibin 5 aylık çalışmalarıyla oluşturulmuş. İşte bu bölüm üniversite adayların tercih yapmalarına rehberlik edecek.
  Sınav sonrasında puanlarını öğrendikten sonra gelecekteki üniversitelerini tercih edecek olan adaylara, gelecekteki meslekleri hakkındaki  bilgiyi de bu CD en iyi şekilde sunuyor. Rehber CD’nin görevleri bu kadarla da kalmıyor. Türkiye’deki tüm yurtlar hakkında da genel bir bilgi veriyor.
  Bütün bunların yanında, adayların ihtiyaç duydukları yüzlerce maddelik bilgiler sürekli olarak arka planda  tatlı bir hanımın sesiyle sunuluyor. Böylelikle satır arası kalabilecek yaşamsal göz ardı edilmesi engellenmiş oluyor. İlk Adım Üniversite ’99 yapım ekibinde tasarımcılar, eğitim uzmanları ve danışmanları, yazılım uzmanları, grafikerler, animatörler, konu uzmanı editörler, ses ve ışık uzmanları bulunuyor. Ayrıca gezici  bir müşteri temsilcisi ekibi de projenin hayata geçirilmesinde önemli rol oynamış.     

  PC WORLD TÜRKİYE,  Haziran 1999 ( 70.Sayfa)

  Es Eğitim Danışmanlık  tarafından hazırlanan “İlk Adım Üniversite 99”, üniversite adayının ihtiyç duyduğu tüm bilgileri içeriyor. Üniversite adaylarına rehber olması amacıyla hazırlanan ve genç neslin yaşına, zevkine ve beklentisine yönelik bir içeriğe sahip.
  “İlk  Adım Üniversite ‘99” CD’si Üniversiteler, Meslekler Rehberi, Yeni Sınav Sistemi, Örtüştürme, Yurtlar ve Burslar, Yatay&Dikey geçişler ve Deneme Sınavları bölümlerinden oluşuyor.

  Rehberiniz Neleri Biliyor?
     Üniversiteler, Türkiye ve Kıbrıs’taki 77 üniversitenin tanıtımı yapılıyor.  Üniversiteler ekranlarına girildiğinde, Türkiye ve Kıbrıs’ın  gözde üniversitelerinden 16’sı, A’dan Z’ye etkileşemli olarak tanıtılıyor. Diğer üniversitelerin  ise, beslenme, barınma, sağlık, ulaşım gibi bilgilerinin yanı sıra, öğretim üyeleri, fakülte ve yüksekokulları, iletişim bilgileri ile genel tarihçesi anlatılıyor.
  Bu sene ilk kez uygulanan yeni sınav sisteminin getirdiği değişikliklerin yer aldığı ekranlarda ise Yök Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, etkileşimli görüntüsüyle madde madde yeni sistemin inceliklerini anlatıyor. Adayların bu rehber CD’de sınav öncesi ve sonrasında en çok dikkat çekecekleri bölüm ise “ Örtüştürme” bölümü. Üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarının tahmini tercih taban puanlarını, kaç puanla hangi üniversiteye girebileceğini, yeni sınav sisteme göre bölümlerin hangi puan türüyle öğrenci aldığını gösteren tablolardan meydana gelen tam bir rehberlik hizmeti yapıyor. Bu tablolar 30 kişilik bir uzman ekibin 5 aylık çalışmasıyla oluşturulmuş.
  Diğer bir çarpıcı bölüm ise Meslekler Rehberi. Adayları  iyi bir şekilde yönlendirecek olan Meslekler Rehberi bölümünde her mesleğin özellikleri, iş bulma imkanları, seçeceği meslek ilgili okutulacak dersler gibi çok önemli noktaları anlatılıyor. Bir diğeri de Türkiye’deki tüm yurtlar hakkında genel bilgi veren ve üniversitelerin yurtları anlatılan bölüm. Bu bölümde üniversite  yurtlarında öğrencilere sağlanan imkanları açıklanıyor.
  Son bölüm ise üniversiteler arasındaki  geçiş koşullarının anlatıldığı “Yatay  Dikey Geçiş Koşulları”. Adaylar bu ekranlarda açıklanan bilgiler doğrultusunda, seçecekleri üniversiteden bir başka üniversiteye  nasıl geçebileceğini  veya aynı üniversite içinde bölümler arasında  geçiş yapıp yapamayacağını öğrenebiliyor.
  İlk Adım Üniversite ’99 yapım ekibinde tasarımcılar, eğitim uzmanları ve danışmanları, yazılım uzmanları, grafikerler, animatörler, konu uzmanı editörler, ses ve ışık uzmanları bulunuyor. Ayrıca üniversiteden bilgilerin tedarik edilmesi  ve etkileşimli tasarımların  üniversitelere  tanıtılması amaçlı gezici bir müşteri temsilcisi ekibi de projenin hayata geçirilmesinde önemli rol oynamış.
  Bence oldukça özenle hazırlanmış bu CD, üniversite sınavına girecek olan arkadaşların kaçırmaması gereken bir rehber.

  İlk adım Üniversite 99
  Artılar : Kolay kullanımlı hoş tasarımlı arabirim, komle bir rehber.
  Eksiler : Yok
  Sonuç  : Üniversite sınavına girecek adaylar için kaçırmaması gereken bir rehber. 5.750.000 TL (KDV dahil)
  Es Eğitim Danışmanlık
  (212) 283-8632
   
   Aktüel, 10 Haziran 1999  (16. Sayfa)

  Üniversiteye ilk adım
  Sınava girmekle iş bitmiyor; doğru bölüm tercihi yapmak da çok önemli. “İlk Adım Üniversite 99” CD-ROM’u öğrencilere bu konuda rehber olmak için hazırlanmış. Üniversite adayları meslekler rehberinden  yurtlar ve burslara kadar pek çok bilgiye tıklayarak ulaşacak, CD-ROM’da üniversite rehberin sağlık, beslenme, barınma koşulları; fakülte ve yüksekokulları tanıtılıyor. Tahmini tercih puanları ile kaç puanla hangi üniversiteye girileceği de anlatılıyor. Faydalı bir eser yani…

  D&R Tercih Organizasyonu

  Hey Girl, Temmuz 1999 (43.Sayfa)

  ÜNİVERSİTE ADAYLARI

  HANGİ BÖLÜME GİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTERMİSİNİZ?

  Tüm Üniversite Adaylarını,
  D&R Tercih Günleri’ne Bekleriz!

  İlk Adım Üniversite 99  CD’si alın, tercihlerinizi uzmanların yardımıyla, üstelik ücretsiz yaptırın! Dahası, Türkiye’nin ilk ve tek Tercih Rehber Yazılımı “ Tercih Robotu” na, tercihlerinizi kontrol ettirin.

  Geleceğinizi riske atmayın... Tercihlerinizi şansa bırakmayın!

  D&R Tercih Günleri Programı:
  İstanbul  2-3-4          Temmuz       D&R Erenköy
                 9-10           Temmuz       D&R Nişantaşı
                 11              Temmuz        D&R Etiler
                 16-17-18    Temmuz       D&R Profilo Alışveriş Merkezi
  Ankara    3-4            Temmuz        D&R Bilkent
  İzmir       9                Temmuz        D&R Alsancak
                 10-11         Temmuz        D&R EGS Park
  Adana     17-18         Temmuz        D&R Adana
   


  Blue Jean,Temmuz 1999 (87.Sayfa)

  ÜNİVERSİTE ADAYLARI

  HANGİ BÖLÜME GİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTERMİSİNİZ?

  Tüm Üniversite Adaylarını,
  D&R Tercih Günleri’ne Bekleriz!

  İlk Adım Üniversite 99  CD’si alın, tercihlerinizi uzmanların yardımıyla, üstelik ücretsiz yaptırın! Dahası, Türkiye’nin ilk ve tek Tercih Rehber Yazılımı “ Tercih Robotu” na, tercihlerinizi kontrol ettirin.

  Geleceğinizi riske atmayın... Tercihlerinizi şansa bırakmayın!

  D&R Tercih Günleri Programı:
  İstanbul  2-3-4          Temmuz       D&R Erenköy
                 9-10           Temmuz       D&R Nişantaşı
                 11              Temmuz        D&R Etiler
                 16-17-18    Temmuz       D&R Profilo Alışveriş Merkezi
  Ankara    3-4            Temmuz        D&R Bilkent
  İzmir       9                Temmuz        D&R Alsancak
                 10-11         Temmuz        D&R EGS Park
  Adana     17-18         Temmuz        D&R Adana
   
  Dinamik Eğitim, Temmuz 1999 (26-27.Sayfa)

  Öğrencilerin yeni yardımcısı...

  İLK ADIM’ 99

   Rehber CD

  İşte size bir CD paketi daha... Görünüşe bakılırsa önümüzdeki yıllarda  kitaplar, defterler, kalemler “antika”  değeri taşıyan  birer “eşya” halini alacaklar. Elbette bu, önemli lçüde ekonomik koşullarla ilgili bir durum. Bilgisayar ve yan ürünlerinin fiyatları cazip hale geldikçe, bilgisayar kullanıcılarının sayısı artacak, bu da bu varsayımıngerçeğe dönüşmesi sağlanacaktır.
  Bu sene yeni bir sınav sistemi denendiği için adayların kafası bir hayli karışık. Ancak korkulacak bir şey yok. Sistemli, azimli ve sürekli bir şeklide yürütülen bir çalışma programın ardından başarıya ulaşmamak için hiçbir neden yok. Es Eğitim Danışmanlık tarafından  hazırlanan  “ İlk Adım Üniversite ‘99” bilgisayar destekli  öğretim alanında  yaşanan gelişmelerin son örneklerinden biri. Tercihler için zamanın daraldığı şu günlerde “ İlk Adım Üniversite ‘99” üniversite adaylarına  rehberlik ediyor. Peki Bu CD-Rom paketi neleri içeriyor, hangi konularda adaylara yardımcı oluyor? Yeni sınav sisteminindeki değişiklikler konusuna en yetkili ağızdan açıklamaları bu Cd içinde bulabilirsiniz. YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, sınav sistemindeki değişiklikleri madde madde sıralıyor. Bilgi düzeyinizi ve performansınızı  ölçmek istiyorsanız son 10 yılın ÖSS sorularından oluşan 6 adet deneme sınavından yaralanabilirsiniz.  Sıra geldi tercihler konusuna. İlk Adım Üniversite ’99 bu konuda  da size son derece doyurucu destek veriyor. Yeni sınav sistemi nedeniyle kafalarda oluşan “Bu sene  hangi üniversite, kaç puanla öğrenci alacak” sorusuna açıklık getiriyor. CD’nin en önemli bölümünü oluşturan bu kısımda, üniversite yerleştirilmelerinde  kullanılan son 3 yılın resmi verileri baz alınarak adaylara tercihleri konusunda rehberlik ediliyor. 2 yıllık okullar  hariciinde tüm üniversite ve yüksekokulların yüzdelik dilimleri CD’de sunuluyor.
  Tercih belirlerken adaylara meslek ve üniversite tanıtımları konusunda da destek oluyor. Türkiye’de ve Kıbrıs’taki  tüm üniversitelerin genel bilgileri veriliyor. CD’de ayrıca adayların üniversiteyi kazanmaları  durumunda burs ve yurt konusunda başvurabilecekleri  özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarının listesi yer alıyor. Üniversiteyi kazanıp da, okulunu değiştirmek isteyen veya ilgili bölümlere geçiş yapmak isteyen öğrencileri çin yatay ve dikey geçiş koşullarına ilişkin bilgilere de yer veriliyor. CD, gazete bayileri ve D&R Müzik ve Kitap Marketleri’nde KDV dahil 5 milyon 750 bin liradan satılıyor.