SON ADIM ÜNİVERSİTE'2000

Son Adım Üniversite'2000 adlı multi medya projesi, gençlerin arzuladıkları üniversiteye ve mesleğe ulaşmalarında gereksinim duydukları her türlü bilgiyi içeren geniş kapsamlı bir rehber-kaynak olarak tasarlandı. Mayıs ayı sonunda 5 CD'den oluşan bu paket, Hürriyet Gazetesi aracılığıyla üniversite adaylarına ulaştırıldı.
Son Adım Üniversite'2000, üniversite adaylarının sınav öncesi ve sonrasında önünü açan bir bilgi kaynağı oldu. Türkiye'nin medya devlerinden Hürriyet Gazetesi tarafından adaylara ulaşan bu proje, binlerce adaya üniversiteye giriş döneminde yaşadığı kabuslu günlerinde rehberlik etti, geleceğini planlamada bilgiyle yol almasını sağladı.
Genç neslin yaşına, zevkine ve beklentisine yönelik aksiyonları içeren "Son Adım Üniversite'2000" projesiyle, üniversite adaylarına her yıl daha iyisini ve kalitelisini sunmayı, Türkiye'nin geleceğini yönlendirecek gençlerimize önemli bir hizmet olarak görüyoruz. CD'lerin kısa içerikleri şöyle:

  • Üniversiteler ile bölüm ve programları: ÖSS sonuçlarına göre öğrenci alan Türkiye ve KKTC'deki 76 üniversitenin tanıtımı. Bu üniversitelere bağlı 5553 bölüm ve program hakkında üniversite adayının bilmesi gereken her türle bilgi. Taban puanları, tavan puanları, kontenjanları, geçen yıl yerleştirilen öğrenci sayıları, yüzdelik dilimleri, puan türleri, harçları, vakıf üniversitelerinde ücretleri...
  • Deneme Sınavları: ÖSS mantığıyla hazırlanmış 5 özgün deneme sınavı. Bilgisayar ekranında her soruyu büyütüp küçültme özelliği. Sınav süresine uygun süre tutma özelliği. Mola verip devam edebilme özelliği. Sınav bittiğinde, adayın yaptığı doğru ve yanlışlar, bunların hangi ders ve hangi konularla bağlantılı olduğu, verilen yanlış yanıtların doğrularla birlikte listelenmesi, boş bırakılan yanıtların raporunun verilmesi...
  • ÖSS Rehberliği: Geçen yıl ilk kez uygulanan ÖSS'nin rakamsal analizi. Hangi puan türünde kaç kişinin sınava girdiği, başarılı olanların oranları, yerleştirme sonuçlarının önemi, sınavda çözülen 1 sorunun her puan türüne göre kaç kişinin önüne geçirdiği, puan analizleri, puan hesaplama formülleri, Deneme Sınavları'ndan alınan sonuçlarla yerleştirme puanlarının hesaplanması, OBP ve AOBP'nin önemi, katkıları, liseden mezun olunan alanların yüksek katsayı ile bağlantılı olduğu bölüm ve programların listesi, ÖSS sorularının ders ve konulara göre dağılımının analizi, hangi yıllar hangi konulardan kaç soru sorulduğunun analizi, adayları ÖSS 99'da puan türlerine göre yığınsal dağılımı, ÖSS 99'da puan türlerine göre 1 puan aralığına düşen aday sayısı....
  • Meslekler Rehberi: Gelecekte elde edilecek mesleğin üniversitelerin bölüm ve programlarıyla bağlantısı. Mezun olunan bölüm ve programdan elde edilecek mesleğin hangi üniversitelerde bulunduğu. Bu mesleği elde edebilmek için gereken özellikler, okunacak dersler, mezun olduğundaki iş bulma olanakları ve kariyer bilgileri. Puan türlerine göre girilen bölüm ve programlardan mezun olunduğunda yapılabilecek 545 meslek hakkında açıklayıcı bilgi. Bu 545 mesleğin fotoğraflı tanıtımı. Meslek seçiminin önemi, anne ve babanın meslek seçimindeki etkisi, uzmanların yeteneğe göre meslek tanımlamaları.
  • Tercih Robotu: Üniversite adaylarının, ÖSS 2000 için yapılan deneme sınavları ve asıl sınavdan elde ettikleri puanla hangi üniversitenin hangi bölüm ve programına girebileceğinin bilgisayar tarafından otomatik olarak belirlenmesi. Değişik kriterlerle rama yapılabilme özelliği. Üniversiteye, şehre, mesleğe ve bölüm ve programa göre yerleştirme işleminin yapılması. Lisans veya önlisans, puan türü gibi kriterlere göre arama yapabilme özelliği. Adayın puanına göre, koyduğu kriterlerle yaptığı arama sonucunda Kırmızı ile gösterilen bölümlere yeterli puanının olmadığı, sarı ile gösterilenlere 1 puan yaklaştığı, yeşil ile gösterilenlere ise puanının yeterli olduğunun belirtilmesi. Tercih listesinde istediği gibi düzenleme yapılabilmesi. Arama sonuçlarının renkleriyle birlikte listelenebilmesi ve print edilebilmesi.