"Son Adım Üniversite '2000" adlı multimedya projesi, gençlerin arzuladıkları üniversiteye ve mesleğe ulaşmalarında gereksinim duydukları her türlü bilgiyi içeren geniş kapsamlı bir rehber-kaynak olarak tasarlandı. Mayıs ayı sonunda 5 CD'den oluşan bu paket, Hürriyet Gazetesi aracılığıyla üniversite adaylarının bir bölümüne ulaştı. Sınav sonuçlarının açıklanıp tercih döneminin başlayacağı bu dönem için multimedya projesi güncelleştirildi ve 27 Temmuz 2000 tarihinde yine Hürriyet Gazetesi tarafından yeniden adaylara sunuldu.
Genç neslin yaşına, zevkine ve beklentisine yönelik aksiyonları içeren "Son Adım Üniversite '2000" projesiyle, üniversite adaylarına her yıl daha iyisini ve kalitelisini sunmayı, Türkiye'nin geleceğini yönlendirecek gençlerimize önemli bir hizmet olarak görüyoruz Tek sınav sistemine geçilmesiyle, üniversite adaylarının elde ettikleri puana göre tercih yapma olanağını bulmaları, Tercih Robotu CD'sinin ve dergisinin önemini kat kat artırdı. Tercih Robotu CD'sinin içinde, adayların en doğru tercihi yapmalarını sağlayan Tercih Robotu, Üniversiteler ile Bölüm ve Programları ile Meslekler Rehberi bulunuyor.

CD'NİN İÇERİĞİ
1-Tercih Robotu:

PUAN HESAP


 • Ad ve Soyadı, lise türü ve alan seçimi yapılan ilk ekranda puan hesabı yapılır..
 • Bu bilgiler, tercihlerde mezun olunan lise ve alana göre AOBP katsayılarının doğru çarpılmasında ve ek puanların hesaplanmasında önemli rol oynar.
 • Lise birincisi veya geçen yıl bir bölüm veya programa yerleştirilmiş olanlar için hesaplar farklı yapıldığı için bu seçenekler sunulur.
 • Adaylar, AOBP ve çıplak puanlarını girerek, Y-ÖSS puanlarının hesaplanması için gerekli bilgileri robota vermiş olur.
 • Y-ÖSS puanları, normal lise mezunları için mezun oldukları alanlarının puan türüne AOBP'leri 0,5 katsayısı ile çarpılarak hesaplanır.
 • Meslek Liseleri ve İmam Hatip Liseleri için ilk ekrandaki Y-ÖSS puanlarına AOBP'leri 0,2 katsayısı ile çarpılarak hesaplanır. Ancak sonraki ekranda alanlarında tercih yaptıklarında AOBP'leri 0,65 katsayısıyla çarpılarak eklenir.
 • Yabancı Dil Sınavı'na girenler için Y-ÖSS dil puanı sınav dili ayrımı yapılmaksızın hesaplanır.

  ÜNİVERSİTELER LİSTESİ
 • Bu ekranda, önce okumak istenilen üniversite tipi seçilir. İstenirse, "Devlet", "Vakıf" ve "KKTC" olmak üzere tümü de seçilebilir.
 • Sonra yerleşmek istenilen bölüm ve programların puan türü belirlenir. Birden çok puan türü ya da tümü yine seçilebilir.
 • Lisans veya önlisans programı ayrımı yapılabilir. Böyle bir seçim yapılmazsa lisans ve önlisans programlarının tümü listelenir.
 • "BUL" tuşuna tıklandığında ekranda üniversiteler bulundukları şehirlerle birlikte alfabetik sırayla listelenir.
 • İlk sıradaki üniversite ve buna bağlı fakülte, yüksekokul veya meslek yüksek okullarının ilk sıradaki bölüm ve programları seçili olarak gelir.
 • Bölüm ve programlar, ekranda değişik renklerde görülür. Yeşil renkler adayın önceki ekrandaki bilgilerine göre puanının yeterli olduğu, sarı renkler puanının 1 puan üzerinde kalan yerleri, kırmızı renkler ise puanının yeterli olmadığı bölümleri gösterir.
 • Yeşil renkli bölümler, 99 verilerine göre adayın yerleştirilme şansının çok yüksek olduğunu gösterir.
 • Tercih etmek istenilen bölüm ve programlar üzerine tıklayarak seçildiğinde alttaki sarı bantta adı görülür. Seçili bölüm "Ekle" tuşuna tıklanarak Tercih Sepetinie gönderilir.

  TERCİH SEPETİ
 • Tercih Sepetinde, "Ekle" tuşuyla seçilen her bölüm ve program listelenir. Listedeki bölümlerin üzerine tıkladığında en alt barda ayrıntılı bilgileri görülür.
 • Tercih Sepetine gönderilen bölümler için, lise türü ve alana göre adayın puanı robot tarafından otomatik olarak hesaplanır.
 • "Açıklama" kutucuğu, bölümün burslu veya paralı olup olmadığını gösterir.
 • Tercih Sepetinize eklemek istenilen yeni bir bölüm varsa, hareketli sarı okla tekrar "Üniversiteler Listesi" ne dönülebilir ve tercih sayısı artırılabilir.
 • Tercih Sepetinizdeki herhangi bir bölümden vazgeçmek istenirse, üzerine çift tıklandığında silinir.

  TERCİH LİSTESİ
 • Tercih Sepetinde yeterince seçim yapıldıktan sonra sıra Tercih Listesini oluşturmaya gelir.
 • Tercih Listesi ekranı adayların rahat kullanımı için ikiye bölünmüştür. Alttaki yarı ekran, adayın seçtiği bölüm ve programların listesiyle dolu olarak gelir.
 • Üstteki yarım ekran ise Tercih Listesinin son haline getirilmesi için boş bırakılmıştır.
 • Ekranın sağ tarafında yer alan yukarı-aşağı oklarıyla seçilen bölümlerin listedeki sırası değiştirebilir, (-) tuşuyla istenilmeyen bölümler silinebilir.
 • Tercih Listesine gönderilmek istenilen bölümlerin seçilip (+) tuşuna basmak yeterli olur.
 • Tercih Listesine lisan ve önlisans programlarından en fazla 24 bölüm eklenebilir. Bunların 18'i lisans programı olduğu takdirde 6'sının önlisans programı olması gerekir. Ya da her bir programdan 18'i aşmamak kaydıyla istenilen sayıda tercih yapılabilir. Örneğin 15 lisans, 9 önlisans programı gibi.
 • Tercih Listesindeki bölüm ve programlar yine yukarı-aşağı tuşlarıyla istenildiği gibi sıralanabilir. (-) tuşu seçilen bölümün silinmesini sağlar.
 • Bilgisayara bağlı bir yazıcı var ise oluşturulan Tercih Listesi kağıda yazdırılabilir.
 • Yazdırılan listede ayrıca adayın puan türlerinize göre hesaplanmış puanları da yer alır.
 • Tercih Listesinin yazdırılması adayın bu liste ile ilgili olarak öğretmenlerinin, anne ve babasının, ya da diğer büyüklerinin görüşlerini almasında yararlı olacağı gibi, Tercih Formu'nu doldururken, en doğru tercihi yapmasını sağlar.

  2-Üniversiteler ile Bölüm ve Programları:
 • ÜNİVERSİTELER
  ÖSS sonucuna göre öğrenci kabul eden Türkiye ve KKTC'deki 76 üniversitenin genel tanıtımının yer aldığı bu bölümde, tüm olanaklarını adaylara sunmak isteyen aralarında Boğaziçi, Ankara, Yıldız Teknik, Bahçeşehir, Çukurova ve Karadeniz Teknik gibi adayların gözdesi olan 17 sponsor üniversitenin özel tanıtım ekranları yapılandırıldı. 53 devlet, 18 vakıf ve 5 KKTC Üniversitesi hakkında bilinmesi gereken her türlü bilgiye bu CD ile ulaşılabiliyor. Genel tanıtım içeriğinde, üniversitelerin barınma, beslenme, sağlık, teknoloji, ulaşım ve burs olanakları hakkında bilgi veriliyor. Her üniversitenin fakülteleri, yüksekokulları ve meslek yüksekokullarına bağlı toplam 5835 bölüm ve programın tüm verileri (taban puanı, tavan puanı, kontenjanı, puan türü, eğitim süresi, yüzdelik dilimi, öğrenim ücreti gibi) ekrana getiriliyor. Üniversitelerin iletişim bilgileri, akademik kadrosu, varsa özel koşulları vurgulanıyor. 17 üniversitenin ise 2 dakikalık video görüntüsünden, ortalama 90 kelimelik sesli tanıtımlarının da yer aldığı özel ekranlarda, adı geçen üniversitelerin sosyal yaşam koşulları, öğrenci destek ve eğitim olanakları dia görüntüleriyle anlatılıyor. Bu üniversitelerin Sosyal Yaşam ekranlarında, sosyal ve kültürel etkinlikler, spor faaliyetleri ve tesisleri ile öğrenci klüpleri ve aktiviteleri hakkında bilgi veriliyor. Üniversitelerin öğrencilerine sunduğu, sağlık, barınma, beslenme, ulaşım, burslar, yurtdışı bağlantıları, danışmanlık hizmetleri ve mezuniyet sonrası iş bulmaya yönelik organizasyonların (kariyer ofisi) bilgileri ise Öğrenci Destek ekranlarında yer alıyor. Bilgisayar laboratuvarları, kütüphaneleri ile araştırma ve uygulama merkezlerinin bilgileri ise Eğitim ekranlarında anlatılıyor.

 • BÖLÜM VE PROGRAMLARI
  Üniversiteler CD'sinin içinde yer alan Bölüm ve Programlar ekranında ise üniversite adaylarının ÖSYM tarafından yerleştirme işleminin yapıldığı 5835 bölüm ve program, interaktif ortamda adaya sunuluyor. Üniversite adayı, bu ekranda istediği kriteri koyarak bölüm ve program arayabiliyor. İsterse üniversitenin adını, isterse okumak istediği bölümün adını yazarak arama yaptırabiliyor. Ya da mezun olduğu alanın puan türünü, isterse de öğrenim süresine göre ÖSYM'nin yerleştirme yaptığı tüm bölümleri listeleyebiliyor. Üniversite adayı, arama kriterini yazdıktan sonra "BUL" tuşuna bastığı zaman ekranın sağ köşesinde (Arama başlıyor) yazısı çıkıyor. Ardından da verilen kriterlere göre kaç kayıt bulunduğunun rakamıyla bölümlerin ayrıntıları ekrana getiriliyor. Bu kayıtlardan birinin üstüne tıklandığında altta bulunan (DETAY) ekranında adı geçen bölümün tüm ayrıntıları görünüyor. Böylece aday, Türkiye ve KKTC'deki tüm üniversitelere bağlı bölüm ve programlar arasında kendisine uygun bölüm araması yaptığı gibi, bölüm ve programlar arasında kıyas yapma olanağı buluyor.

  3-Meslekler Rehberi:
  Üniversite adaylarına, seçecekleri meslekler hakkında bilgi veren bu CD'de 545 meslek hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor. Üniversite adayının gelecekte yapmak istediği meslek hakkında bilgi alması sağlanırken, bu mesleklerle ilgili eğitim ve öğretim yapan üniversitelerle de bağlantı kurularak listeleme yaptırılabiliyor. Lisans eğitimi gerektiren mesleklerin amacı, öğrenimi ve kariyer bilgileri anlatılırken, önlisans eğitimi gerektiren meslekler hakkında da genel bilgi sunuluyor.Tabloda yer alan meslekler ayrıca fotoğraflarla da destekleniyor. Bu CD'de ayrıca üniversite adaylarına meslek seçiminin önemi hakkında geniş bilgi sunuluyor. Ailenin meslek seçimine etkisi, uzmanların meslek seçiminde karakter analizi, geleceğin meslekleri bu bölümde üniversite adayına verilen bilgi başlıklarından bazıları.